Громадська організація «МАРТ» спільно з Громадською спілкою «Освітній дім прав людини в Чернігові» веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) ймовірно вчинених російськими окупантами в Чернігівській області. За визначений узагальненням період задокументовано та внесено до бази дані щодо 489 епізодів.

29 Червня, 2022 Uncategorized

Інформація в цій публікації є орієнтовною, спирається на зібрані нами дані та потребує доповнень та уточнень.

Детальний опис подій за період 24 лютого – 24 червня 2022 року та посилання на вихідні джерела інформації міститься у Хроніках подій Чернігівщини за цей період.

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Чернігівській області нами було зафіксовано загалом 127 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Тип втрати чи порушення правПостраждалихЗадокументовано епізодів
Загибель людини19876
Поранення людини7726
Зґвалтування00
Порушення прав38118
Зникнення людини167
Усього672127

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 198 людей та було поранено щонайменше 77 людей.

Починаючи з 26 лютого документаторами було зафіксовано численні воєнні злочини проти цивільного населення та об’єктів цивільної інфраструктури в результаті масованих обстрілів населених пунктів військовими формуваннями рф.

Серед інших цинічних злочинів є епізод розстрілу черги за хлібом біля магазину “Союз” по вул. Доценка в місті Чернігів. В результаті обстрілу, вчиненого із системи залпового реактивного вогню «Град» загинуло 14 цивільних осіб.

Кричущим фактом порушення прав цивільних осіб, що заключалось в насильному позбавленні їх волі та фактичному утриманні з 3 по 31 березня в якості живого щита є епізод з 350 потерпілими в с. Ягідне.

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період в Чернігівській області не були зафіксовані факти можливого зґвалтування цивільних осіб. Проте за повідомленнями від правоохоронних органів такі злочини вчинялись на території області. Хочемо зазначити, що фіксація даної категорії злочинів ускладняється з одного боку- обмеженим доступом документаторів до жертв насилля, а з іншої – необхідністю ретельної

перевірки такої інформації.

Серед випадків порушення прав людини зафіксовані у тому числі випадки незаконного позбавлення волі цивільних осіб та катування.

Зафіксовані також факти використання цивільного населення в якості “живого щита” в Михайло-Коцюбинській ТГ та інших громад області. Також задокументовано факти нападів російських військових на легкові автомобілі цивільного населення, які їм траплялися на шляху.

1.3 Інформація про зникнення людей

Також вдалось задокументувати відомості про факти ймовірного примусового зникнення щонайменше 16 цивільних осіб. Як правило, це чоловікипредставники органів місцевого самоврядуваннястарости населених пунктів територіальних громад області.

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Чернігівській області за досліджуваний період внаслідок авіа нальотів, артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 155 об’єктів цивільної інфраструктури та цивільних будівель серед яких:

Вид об’єктівОб’єктів
Об’єкт підприємницької діяльності та комм.-виробн. призначення48
Об’єкт невідомий7
Буд. освітньо-виховн. закладу23
Буд. держав. установи7
Буд. житл.-побут. призначення294
Об’єкт транспортної інфраструктури6
Буд. лікувально-оздор. закладу16
Об’єкт культурно-розважального закладу3
Буд. культового призначення5
Об’єкт інфраструкт. життєзабезпечення16
Історичні пам’ятники9
Мости5
Загалом об’єктів439

Під час блокади міста Чернігова російська авіація завдавала численні авіа удари по цивільній інфраструктурі, в тому числі на заклади освітиохорони здоров’я і навіть об’єкти спортивної інфраструктури. Майже 80% шкіл міста Чернігова постраждали через численні обстріли, 3 повністю зруйновано та ще 21 школа зазнала пошкоджень різних ступенів. Суттєвих пошкоджень та повного руйнування зазнали будівлі житлово-побутового призначення, зокрема мікрорайону міста Чернігів Боровиця.

Під час окупації населених пунктів військові ЗС РФ знищували та грабували продовольчі магазини, будинки місцевих мешканців, транспортні засоби, заклади освіти.

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Чернігівській області мали місце щонайменше наступні події:

ПодіяЕпізодів
Арт.обстріл (бомбардування)348
РСЗВ «Град»14
Авіаудар67
Ракетний удар7
Смерч7
Ураган10
Касетні засоби ураження7
Обстріл зі стрілецької зброї9
Вибуховий пристрій20
Ушкодження транспортним засобом3
Катування (тортури), нелюдське поводження17
Зникнення7
цивільні1
В полоні1
Насильницькі зникнення1
Незаконне позбавлення волі18
Використання цивільного населення в якості щиту4
Привласнення майна цивільних осіб10
Умисне вбивство цивільної людини12
Умисне тілесне ушкодження цивільної людини3
Посягання на людську гідність2
Захоплення цивільної будівлі3

Серед численних воєнних злочинів можна виділити злочини, вчинені проти дітей, а саме окупанти розстріляли з крупнокаліберного кулемета й автоматів трьох підлітків з с. Мохнатин. Також зафіксовано загибель дітей в результаті обстрілів житлових будинків, всього за звітний період загинуло 22 дитини на території області.

4. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Чернігівській області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

Попередня кваліфікація подіїкількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва.45
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт69
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна302
РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах7
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом – смерть внаслідок обстрілу не підпадає під цей пункт14
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини – увага, поранення внаслідок обстрілу не підпадає під цей пункт!3
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини8
РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими.16
РС 8 (2) (a) (viii) Взяття заручників1
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор1
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу53
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу21
РС 8 (2) (b) (xvi) Разграблення захопленого населеного пункту9
РС 8 (2) (b) (xx) Застосування зброї, яка призводить до надмірних пошкоджень або невибіркових страждань людей, чи веде до невибіркових руйнувань, чи заборонена міжнародними угодами – системи “Смерч” “Сонцепьок”, “Буратіно”, касетні та фосфорні бомби.5
РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита5
РС 8 (2) (b) (xxv) Перешкоджання гуманітарним місіям у доставці води та їжі, знищення припасів їжі та питної води2
РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця16
РС 7 (1) (с). Використання непристосованого місця для тримання під вартою.2
РС 8 (2) (b) (xxi). Посягання на людську гідність цивільної особи чи військовослужбовця.1
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування.16

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику “Попередня кваліфікація події” ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

5. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та невибіркових обстрілів. Найбільші пошкодження зафіксовані на територіях Чернігівської, Киселівської, Киїнської, Шестовицької та Ніжинської територіальних громад.

Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, мали місце факти насильницьких зникнень, захоплень цивільних у полон, катування, мародерства, вбивств та інші.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (а), (е), (f), (i) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (i), (іі), (iv), пункт (b) підпункти (ii), (iv), (v), (ix), (xxiii), (xvі).

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, скористайтеся формою.

Матеріали зібрані в межах участі у роботі коаліції громадських організацій з документування воєнних злочинів – глобальної ініціативи “Розірвати коло безкарності за воєнні злочини Росії” (стисла назва “Трибунал для Путіна”).

Фото: пресслужба ДСНС

Громадська організація «МАРТ» спільно з Громадською спілкою «Освітній дім прав людини в Чернігові» веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) ймовірно вчинених російськими окупантами в Чернігівській області. За визначений узагальненням період задокументовано та внесено до бази дані щодо 489 епізодів.
Опубліковано
В категорії: Uncategorized

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.