Про організацію
ГО “МАRТ” (раніше – ММГО «Молодіжна АльтеРнаТива» або ММГО «М’АРТ»).
Громадська організація «МART» фактично розпочала роботу в 1998 році, але як юридична особа була зареєстрована 14 квітня 1999 року. Засновниками організації виступили молоді вчителі, студенти та учні старших класів загальноосвітніх шкіл м. Чернігова. У 2014 році відповідно до нових вимог чинного законодавства було змінено статут, назву та структуру керівних органів організації.
ГО «МART» – незалежна неполітична неприбуткова організація, яка бачить своїм завданням розвиток громадянського суспільства, навчання та просвітництво в сфері прав людини, моніторинг дотримання прав людини, відстоювання суспільних інтересів з використанням механізмів захисту прав людини. ГО «МART» підтримує всіма можливими законними засобами та захищає жертв порушень прав людини, допомагає їм домогтися справедливості. ГО «МART» розповсюджує інформацію щодо стану дотримання прав людини, сприяє укріпленню потенціалу організацій громадянського суспільства за допомогою експертної та ресурсної підтримки, навчання та партнерської взаємодії у діях на захист суспільних інтересів.
Сучасна назва організації включає в себе:
M – моніторинг
A – активність
R – результати
T – товариство
На місцевому рівні ГО «МART» надає первинну правову допомогу всім хто звертається до організації, проводить кампанії, акції та заходи в цілях своєї діяльності та виходячи із актуальної ситуації з дотриманням прав людини.
На національному рівні ГО «МART» опікується передусім захистом прав дитини, прав людей з інвалідністю та права на освіту, зокрема права знати свої права.
Місія організації
Ми – недержавна організація, яка консолідує громаду для активного захисту прав людини, зокрема прав дитини та соціально уразливих груп шляхом надання правової допомоги, освіти, моніторінгу та адвокації.
Наші цінності:
- Пріоритет прав та свобод людини.
- Орієнтація на суспільні проблеми.
- Активна правозахисна та громадянська позиція.
- Співробітництво та партнерство.
- Постійний розвиток та інноваційність
Види діяльності організації:
- Правова допомога (стратегічні справи, правові консультації);
- Навчання правам людини (неформальна освіта, вплив на офіційну освіту, розвиток всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» та «Освітнього дому з прав людини – Чернігів»;
- Моніторинг дотримання прав людини;
- Адвокаційні компанії.
- Сприяння інституційному розвитку неурядових організацій.
Ми працюємо для:
- Жертв порушень прав людини – представників вразливих груп: діти, люди з інвалідністю, національні меншини та ін.;
- Осіб, які зазнали дискримінації у сфері трудового права;
- Громадських активістів;
- Організацій громадянського суспільства;
- Державних та місцевих органів влади.
Принципи організації:
- Недискримінаційна політика.
- Відповідальність та дотримання принципу «не нашкодь».
- Незалежність та неупередженість.
- Толерантність.
- Прозорість та відкритість.
Що ми робимо:
- Проводимо моніторинг прав людини.
- Надаємо безкоштовну правову допомогу.
- Навчаємо правам людини.
- Ініціюємо стратегічні судові справи.
- Проводимо кампанії на захист суспільних інтересів.
- Допомагаємо організаціям громадянського суспільства в зміцненні інституційного розвитку.
Організація бере участь у роботі партнерських мережах та коаліціях на всеукраїнському, місцевому та міжнародному рівнях:
Участь у роботі Міжнародної Мережі Домів Прав Людини (HRHN – HumanRightsHouseNetwork):
З 2006 року організація бере участь у спільних акціях ікампаніях HRHN. У цьому – 2014 році – відбулось відкриття Освітнього Дому Прав Людини – Чернігів над чим організація працювала довгий час і докладаючи великих зусиль. Організація постійно бере участь у стратегічному плануванні мережі, зі створенням Дому, активніше долучилась до захисту правозахисників які потерпають від переслідувань або потребують тимчасового притулку.
Моніторинг і документування фактів порушення прав людини у Криму та на Південному Сході України:
Організація бере участь у моніторингу та документуванні фактів порушення прав людини у Криму та Південному Сході України шляхом участі у розробці концепції моніторингу, підготовки інструментарію, підготовки моніторингових груп.
Стосовно ситуації в Криму організація співпрацює у першу чергу з громадськими організаціями «Альменда», УГСПЛ, ЦІПЛ та Кримською польовою місією. У проекті що здійснюється УГСПЛ за підтримки ПРООН в Україні організація координує підготовку концепції та інструментарію моніторингу, готує разом з партнерами моніторів.
У Серпні 2014 року організація була ініціатором і співорганізатором Школи-табору з прав людини та громадянської активності для Криму і Сходу України яку фінансово підтримував МФ «Відродження». Під час Школи за підтримки ПРООН відбувся тренінг для групи моніторингу в Криму. Тренінг для другої такої групи відбувся у лостопаді 2014 року. Організація надала ресурсну та експертну підтримку 3-м мікро-проектам Кримської польової місії пов’язаним з моніторинговими візитами.
У листопаді 2014 року у партнерстві з УГСПЛ та ЦГС був проведений тренінг з розробки інструментарію і підготовки груп для моніторингових візитів по проблемах Сходу України.
Коаліція «Права дитини в Україні»:
Організація є однією із ініціаторів і членів Коаліції «Права дитини в Україні», яка виникла під час підготовки Альтернативного звіту до Комітету ООН з прав дитини у 2009 році. Зараз організація співпрацює з коаліцією у питаннях дотримання прав дитини в умовах військового конфлікту, представник організації брав участь у робочій зустрічі з питань підготовки Національної стратегії з прав людини, що проводилась коаліцією на базі Міністерства соціальної політики України.
Всеукраїнська освітня програма «Розуміємо права людини»:
Організація була однією із ініціаторів створення Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» і є одним із її операторів. організація постійно підтримує програму і є співорганізатором усіх її заходів, оскільки щонайменш відповідає за дистанційну платформу та мережування випускників програми, а директор організації є її Координатором.
Громадська спілка «Освітній дім прав людини – Чернігів»:
Створення та підтримка функціонування Освітнього дому прав людини входить до освітного напрямку програми. Група із 7-х організацій зареєстрували недержавну організацію – громадську спілку. MART наразі грає ключову роль у процесі становлення цієї спілки. До початку 2014 року ще не було ані будинку в якому зараз знаходиться тренінговий центр Освітнього дому прав людини – Чернігів, ані самої організації. Завдяку лідерству MART та підтримці організацій – партнерів вдалось на цей час мати організацію і приміщення де вже проводяться повноцінні освітні заходи.
Всеукраїнська асоціація громадських організації «Українська Гельсінська спілка з прав людини» (УГСПЛ):
MART є членом УГСПЛ і грає в цій асоціації важливо роль. Експерти організації в експертній базі УГСПЛ позиціонуються по темах пов’язаних з правами дитини, Директор організації є керівником освітнього напрямку в роботі УГСПЛ і декілька разів був Членом Правління Спілки.
В організації працює громадська приймальня яка входить до мережі приймалень УГСПЛ.
Організації – партнери Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «DOCUDAYS»:
MARTє постійним представником DOCUDAYS у Чернігові та Чернігівській області. Разом з Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, організація щорічно проводить місцеві фестивалі документального кіно про права людини.
Участь у роботі Національного превентивного механізму:
Організація бере участь у здійснені плану дій в рамках роботи і розвитку НПМ в Україні.
Два проекти що передбачали підтримку НПМ здійснювала організація у 2014 році. Перший – стосувався підготовки нових моніторів НПМ і пілотування навчальної програми підготовки. Другий – підвищення кваліфікації і спеціалізованої підготовки громадських моніторів і співробітників Секретаріату українського Омбудсмена щодо стандартів дотримання прав дитини в умовах ізоляції та системи опіки. Обидва проекти відбувались у співпраці з українськими організаціями які беруть уасть у розвитку НПМ та Гельсінським Фондом Прав Людини (Польща). Фінансову підтримку надавали міжнародний Фонд «Відродження» і міжнародний фонд солідарності Міністерства іноземних справ республіки Польща. Цими проектами були підтримані 10 візитів НПМ. Наприкінці року організація розпочала підтримку візитів до місць несвободи що знаходяться на території АТО.
Місцеві волонтерські спільноти:
Під час Євромайдану в Чернігові організація надавала правову допомогу його учасникам. зараз організація співпрацює з Єдиним волонтерським центром в Чернігові по правовій допомозі військовим АТО та їх родинам та по правовій підтримці внутрішньо переміщених осіб.