852 дні повномасштабної війни у Чернігівській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної громадською організацією «МАРТ» спільно з громадською спілкою «Освітній дім прав людини в Чернігові», у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 852 дні повномасштабної російсько-української війни на території Чернігівської області.

Було задокументовано 4505 епізодів за весь період і 18 епізодів, зафіксованих у червні 2024 року.

Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення. 

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Чернігівській області нами було зафіксовано загалом 781 епізод, пов’язаний із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Тип втрати чи порушення правПостраждалих
Загибель людини610
Поранення людини744
Порушення прав667
Зникнення людини52
Зґвалтування3
Усього2076

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області внаслідок ракетних, мінометних та артилерійських обстрілів, а також на вибухових пристроях різного характеру загинуло щонайменше 610 осіб, було поранено щонайменше 744 людини.

Ось деякі з цих випадків за останній місяць: 

27 травня 2024 року в прикордонному населеному пункті Семенівської ТГ росіяни скинули з дрона вибухівку на сільгоспбудівлю, біля якої перебував 38-річний місцевий житель. Унаслідок вибуху чоловік травмувався, його шпиталізували. 

27 травня 2024 року зафіксовано 26 вибухів зі ствольної артилерії біля населеного пункту Костобобрів Семенівської ТГ Новгород-Сіверського району. Внаслідок обстрілу поранено 1 цивільну жінку.

Поранена жінка внаслідок атаки РФ на Чернігівщині. Фото: Національна поліція України

28 травня 2024 року в напрямку села Залізний Міст зафіксовано 15 приходів, ймовірно з мінометів калібру 120 мм. Внаслідок обстрілу села пошкоджено приватний будинок та отримав поранення місцевий житель 1976 року народження. Чоловіка шпиталізували до Семенівської лікарні, де він помер, так і не отямившись. 

19 червня 2024 року вранці російські війська у прикордонній Семенівській громаді на Чернігівщині скинули на житловий будинок вибухівку з дрона. 55-річний власник будинку отримав осколкові поранення ніг. Також вибухом пошкодило сам житловий будинок, що належить потерпілому. 


Фото: Національна поліція України

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, у Чернігівській області за досліджуваний період унаслідок переважно ракетних ударів було зруйновано/пошкоджено щонайменше 6420 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких:

Вид об’єктівКількість
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення339
Будівлі житлово-побутового призначення4563
Будівлі лікувально-оздоровчого закладу50
Об’єкти культурно-розважального закладу21
Будівлі освітньо-виховного закладу121
Будівля державної установи61
Об’єкти транспортної інфраструктури28
Господарчі угіддя, ліси407
Будівлі культового призначення26
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення101
Історичні пам’ятки25
Мости24
Транспортні засоби (автомобіль, судно)653
Гуманітарний конвой1
Загалом об’єктів6420

Ось деякі з цих випадків за останній місяць: 

27 травня 2024 року зафіксовано 26 вибухів зі ствольної артилерії біля населеного пункту Костобобрів Семенівської ТГ Новгород-Сіверського району. Внаслідок обстрілу пошкоджено 1 трактор та 1 легковий автомобіль, також пошкоджено лінію електромереж (село знеструмлене), знищено 2 житлові будинки, 4 господарчі будівлі.

Фото: Національна поліція України

28 травня 2024 року у напрямку села Залізний Міст — 15 приходів, ймовірно з мінометів калібру 120 мм. Внаслідок обстрілу села пошкоджено приватний будинок, після отриманих поранень загинув місцевий житель 1976 року народження.

4 червня 2024 року зафіксовано 18 вибухів з артилерійської зброї 122 мм біля населеного пункту Новгород-Сіверської ТГ Новгород-Сіверського району. Є влучання в нежитловий будинок. 

8 червня 2024 року росіяни атакували центр села на прикордонні Чернігівщини у Новгород-Сіверському районі. Внаслідок обстрілу один житловий будинок вщент зруйнований, ще щонайменше чотири оселі зазнали суттєвих пошкоджень. Також ударами артилерії пошкоджена сільгосптехніка жителів села. 

Фото: Національна поліція України

8 червня 2024 року зафіксовано 5 вибухів зі ствольної артилерії 152 мм по населеному пункту Семенівської ТГ Новгород-Сіверського району. Пошкоджено житловий будинок, лінію електропередач та вуличний газогін. 

19 червня 2024 року вранці російські війська у прикордонній Семенівській громаді на Чернігівщині скинули на житловий будинок вибухівку з дрона. Вибухом пошкодило сам житловий будинок, що належить потерпілому. 

24 червня 2024 року внаслідок влучання двох БпЛА у Городянському районі пошкоджені сім будинків, два магазини та будівля сільської ради (старостат).

Фото: Національна поліція України

26 червня 2024 року зафіксовано 1 вибух з міномету 120 мм біля населеного пункту Новгород-Сіверської ТГ Новгород-Сіверського району. Сталося загоряння нежитлової споруди.

26 червня 2024 року 30 вибухів з РСЗВ по населеному пункту Городнянської ТГ Чернігівського району. Сталося загоряння 3-х будинків та господарчої споруди. 

Фото: Національна поліція

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області сталися такі події:

ПодіяЕпізодів
Арт. обстріл (бомбардування)3125
Авіаудар311
Ракетний удар75
Касетні засоби ураження 20
Обстріл зі стрілецької зброї178
Ушкодження транспортним засобом29
Вибуховий пристрій117
Катування (тортури), нелюдське поводження62
Незаконне позбавлення волі100
Привласнення майна цивільних осіб153
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор5
Використання цивільного населення як щита38
Взяття заручників7
Захоплення цивільної будівлі34
Інше31

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що протягом останнього місяця зс рф ведуть щоденні обстріли як прикордонних територій Чернігівської області, так і самого м. Чернігів. Ворог застосовує для обстрілів артилерію, міномети, РСЗВ, атаки за допомогою БПЛА, пуски ракет з гелікоптерів та літаків тощо – все це неминуче призводить до руйнування цивільної та критичної інфраструктури життєзабезпечення, людських втрат серед цивільного населення. 

Загалом за останній місяць від ворожих обстрілів пошкоджено 1 об’єкт інфраструктури життєзабезпечення, 2 автомобілі, 2 об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення, щонайменше 36 будівель житлово-побутового призначення, 1 державну установу; 1 людина загинула, щонайменше 3 отримали поранення.

Основне фото: Національна поліція України

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу tribunal_for_putin@helsinki.org.ua.

Аналіз підготував координатор громадської приймальні УГСПЛ в м. Чернігів, що діє на базі ГО «МАРТ», Дмитро Науменко 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.