Узагальнення подій, які відбулися в Чернігвській області протягом 90 днів повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 травня 2022 року

3 Червня, 2022 Uncategorized

Узагальнення подій, які відбулися в Чернігвській області протягом 90 днів повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 травня 2022 року

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної ГО «МАРТ» спільно з ГС «Освітній дім прав людини в Чернігові», у рамках глобальної ініціативи “Трибунал для Путіна” про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 90 діб повномасштабної російсько-української війни.

Було задокументовано та внесено до бази даних 264 епізоди. ГО «МАРТ» спільно з ГС «Освітній дім прав людини в Чернігові» веде документування міжнародних злочинів (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини), ймовірно вчинених російськими окупантами в Чернігівській області.

В даній статті ми публікуємо узагальнення подій, які відбулися в Чернігівській області протягом 90 днів повномасштабної російсько-української війни (24 лютого – 24 травня 2022 року). Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення.

Детальний опис подій за період 24 лютого – 24 травня 2022 року та посилання на вихідні джерела інформації міститься у щоденних хроніках за цей період.

  1. Інформація про жертви серед цивільного населення

За досліджуваний період у Чернігівській області нами було зафіксовано загалом 119 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Тип втрати чи порушення правПостраждалихЗадокументовано епізодів
Загибель людини18667
Поранення людини2475
Зґвалтування00
Порушення прав2612
Зникнення людини53
Усього241157

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області внаслідок артобстрілів та бойових дій загинуло щонайменше 186 людей та було поранено щонайменше 24 людини.

Починаючи з 26 лютого документаторами було зафіксовано численні воєнні злочини проти цивільного населення та об’єктів цивільної інфраструктури в результаті масованих обстрілів населених пунктів військовими формуваннями рф.

Серед інших цинічних злочинів є епізод розстрілу черги за хлібом біля магазину “Союз” по вул. Доценка в місті Чернігів. В результаті обстрілу, вчиненого із системи залпового реактивного вогню «Град» загинуло 14 цивільних осіб.

1.2. Інформація про зґвалтування та інші порушення прав людини

За інформацією, яка вже задокументована в нашій базі, за досліджуваний період в Чернігівській області не були зафіксовані факти можливого зґвалтування цивільних осіб. Проте за повідомленнями від правоохоронних органів такі злочини вчинялись на території області. Хочемо зазначити, що фіксація даної категорії злочинів ускладняється з одного боку- обмеженим доступом документаторів до жертв насилля, а з іншої – необхідністю ретельної перевірки такої інформації.

Серед випадків порушення прав людини зафіксовані у тому числі випадки незаконного позбавлення волі цивільних осіб та катування.

Зафіксовані також факти використання цивільного населення в якості “живого щита” в Михайло-Коцюбинській ТГ та інших громад області. Також задокументовано факти нападів російських військових на легкові автомобілі цивільного населення, які їм траплялися на шляху.

1.3 Інформація про зникнення людей

Також вдалось задокументувати відомості про факти ймовірного примусового зникнення щонайменше 5 цивільних осіб. Як правило, це чоловікипредставники органів місцевого самоврядуваннястарости населених пунктів територіальних громад області.

  1. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень в результаті бойових дій.

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, в Чернігівській області за досліджуваний період внаслідок авіа нальотів, артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 285 об’єктів цивільної інфраструктури, серед яких:

Вид об’єктівКількість
Будівлі житлово-побутового призначення122
Будівлі освітньо-виховних закладів19
Будівлі лікувально-оздоровчих закладів8
Будівлі державних установ5
Будівлі культурно-розважальних закладів3
Будівлі культового призначення5
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення20
Об’єкти культурно-розважальних закладів3
Об’єкти транспортної інфраструктури3
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення11
Історичні пам’ятники8
Мости5
Автомобілі, транспортні засоби72
Гуманітарний конвой1
Загалом об’єктів285

Під час блокади міста Чернігова російська авіація завдавала численні авіа удари по цивільній інфраструктурі, в тому числі на житлові будинкізаклади освітиохорони здоров’я і навіть об’єкти спортивної інфраструктури. Майже 80% шкіл міста Чернігова постраждали через численні обстріли, 3 повністю зруйновано та ще 21 школа зазнала пошкоджень різних ступенів.

Під час окупації населених пунктів військові ЗС РФ знищували та грабували продовольчі магазини, будинки місцевих мешканців, транспортні засоби, заклади освіти.

ПодіяЕпізодів
Артилерійський обстріл (бомбардування)З них:АвіаударРакетний ударСмерчУраган174 393510
Обстріл зі стрілецької зброї9
Вибуховий пристрій19
Ушкодження транспортним засобом3
Катування, нелюдське поводження11
Зникнення5
Незаконне позбавлення волі10
Використання цивільного населення в якості щита3
Привласнення майна цивільних осіб8
Умисне вбивство цивільної особи9
Умисне тілесне ушкодження цивільної людини2
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор1
Взяття заручників1
Захоплення цивільної будівлі2
  1. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період в Чернігівській області мали місце щонайменше наступні події:Серед численних воєнних злочинів можна виділити злочини, вчинені проти дітей, а саме окупанти розстріляли з крупнокаліберного кулемета й автоматів трьох підлітків з               с. Мохнатин. Також зафіксовано загибель дітей в результаті обстрілів житлових будинків, всього за звітний період загинуло 22 дитини на території області. 

  1. Інформація про задокументовані факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами

За зібраною нами інформацією, протягом досліджуваного періоду в Сумській області нами були задокументовані наступні факти, які можна попередньо кваліфікувати як міжнародні злочини, ймовірно вчинені російськими окупантами:

Попередня кваліфікація подіїКількість
РС 8 (2) (b) (ix). Пошкодження чи знищення історичних пам’яток, лікарень, релігійних споруд, закладах освіти, науки, мистецтва38
РС 8 (2) (b) (ii). Напад на цивільний об’єкт39
РС 8 (2) (b) (iv) Знищення або пошкодження майна106
РС 8 (2) (a) (iv) Знищення або присвоєння майна у великих розмірах4
РС 7 (1) (а) чи 8 (2) (а) (i) Умисне вбивство цивільної людини зі стрілецької зброї, чи іншим способом11
РС 8 (2) (а) (ііі) Умисне тілесне ушкодження цивільної людини1
РС 7 (1) (i) Насильницьке зникнення людини5
РС 7 (f) чи 8 (2) (а) (іі). Катування та нелюдське поводження із цивільними чи військовими11
РС 8 (2) (b) (iv) Загибель людини внаслідок обстрілу48
РС 8 (2) (b) (iv) Поранення внаслідок обстрілу19
РС 8 (2) (b) (iii) Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор1
РС 8 (2) (b) (xxiii) Використання об’єкту чи людей як живого щита4
РС 8 (2) (a) (viii) Взяття заручників1
РС 7 (1) (е). Незаконне затримання та позбавлення свободи цивільної особи чи військовослужбовця10
РС 8 (2) (b) (xx). Мінування територій протипіхотними мінами, протитанковими мінами, мінами-пастками населених пунктів чи окремих цивільних об’єктів, застосування систем дистанційного мінування.14
РС 8 (2) (b) (iv) Екологічна катастрофа внаслідок обстрілу3
РС 8 (2) (b) (xvi) Розграблення захопленого населеного пункту8

Ці дані потребують уточнення. Назва категорії в стовпчику “Попередня кваліфікація події” ні в якому разі не є точним описом певного міжнародного злочину за Римським статутом Міжнародного кримінального суду, а надається виключно з інформаційною метою. Остаточну кваліфікацію події уповноважений надавати виключно суд.

  1. Висновки

Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що мали місце загибель та поранення цивільних осіб, руйнування й пошкодження цивільних об’єктів – житлових будівель та об’єктів інфраструктури за рахунок навмисних обстрілів та невибіркових обстрілів. Найбільші пошкодження зафіксовані на територіях Чернігівської, Киселівської, Киїнської, Шестовицької та Ніжинської територіальних громад.

Також проаналізована інформація дає підстави стверджувати, що, ймовірно, мали місце факти насильницьких зникнень, захоплень цивільних у полон, катування, мародерства, вбивств та інші.

Ми вважаємо, що такі діяння можна попередньо кваліфікувати як злочини проти людяності за статтею 7 параграф (1) пункти (а), (е), (f), (i) та як воєнні злочини за статтею 8 параграф (2) пункт (a) підпункти (i), (іі), (iv), пункт (b) підпункти (ii), (iv), (v), (ix), (xxiii), (xvі).

Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, скористайтеся формою.

Автор тексту: Дмитро Науменко

Фото: gettyimages.com

Узагальнення подій, які відбулися в Чернігвській області протягом 90 днів повномасштабної російсько-української війни: 24 лютого – 24 травня 2022 року
Опубліковано
В категорії: Uncategorized

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.