578 днів повномасштабної війни в Чернігівській області: узагальнення подій

У цій публікації подається узагальнення інформації, зібраної громадською організацією «МАРТ» спільно з громадською спілкою «Освітній дім прав людини в Чернігові», у рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» про ймовірно скоєні міжнародні злочини за 578 днів повномасштабної російсько-української війни на території Чернігівської області.

Було задокументовано 3637 епізодів за весь період, та безпосередньо 22 епізоди за вересень 2023 р.

Інформація в цій публікації є приблизною, спирається на зібрані нами дані та потребує уточнення. 

1. Інформація про жертви серед цивільного населення

  За досліджуваний період у Чернігівській області нами було зафіксовано загалом 592 епізоди, пов’язані з людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення.

Тип втрати чи порушення прав Постраждалих
Загибель людини530
Поранення людини548
Порушення прав604
Зникнення людини46
Усього1728

1.1. Інформація про загиблих та поранених серед цивільного населення

За даними, які задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області внаслідок ракетних, мінометних та артилерійських обстрілів, а також дії вибухових пристроїв різного характеру загинуло щонайменше 530 осіб та було поранено щонайменше 548 людей.

28 серпня 2023 року близько 19-ї години на Чернігівщині (Добрянська ТГ) підірвався легковий автомобіль. Внаслідок вибуху загинули дві особи (працівник патрульної поліції та його дружина), двоє дітей госпіталізували до лікарні. На лісовій дорозі автомобіль підірвався на міні. Внаслідок вибуху автівка загорілася.

Фото: поліція Чернігівської області

9 вересня 2023 року вранці ворожі війська із застосуванням артилерійського озброєння здійснили обстріл села Костобобрів Семенівської ТГ. Унаслідок обстрілу було тяжко поранено 68-річного місцевого жителя, який доставлений до лікарні для надання кваліфікованої медичної допомоги. Окрім того, пошкоджено господарські будівлі на території господарства потерпілого. 

2. Інформація про житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури, що зазнали пошкоджень унаслідок бойових дій

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, у Чернігівській області за досліджуваний період внаслідок переважно ракетних ударів було зруйновано/пошкоджено щонайменше 4861 об’єкт цивільної інфраструктури, серед яких:

Вид об’єктівКількість
Об’єкти підприємницької діяльності та комерційно-виробничого призначення228
Будівлі житлово-побутового призначення3402
Будівлі лікувально-оздоровчого закладу40
Об’єкти культурно-розважального закладу18
Будівлі освітньо-виховного закладу104
Будівля державної установи36
Об’єкти транспортної інфраструктури26
Господарчі угіддя, ліси405
Будівлі культового призначення22
Об’єкти інфраструктури життєзабезпечення62
Історичні пам’ятки22
Мости19
Транспортні засоби (автомобіль, судно)476
Гуманітарний конвой1
Загалом об’єктів4861

Ось деякі з цих випадків за останній місяць: 

28 серпня 2023 року внаслідок обстрілу по Сновщині в одному з населених пунктів громади сталося загоряння житлового будинку. 

29 серпня 2023 року у другій половині дня російські війська обстріляли лікарню у м Семенівка на Чернігівщині. Російські війська обстрілювали Семенівку зі ствольної артилерії (17 приходів). Унаслідок обстрілу пошкоджене також евакуаційне авто.

Фото: ОК ПІвніч

30 серпня 2023 року у селі Буда-Вороб`ївська Новгород-Сіверського району (Новгород-Сіверська ТГ) по вул. Молодіжній, 6 сталася пожежа господарчої будівлі та лазні. Вогнем знищено покрівлю та перекриття господарчої будівлі на всій площі, пошкоджено стіни лазні, покрівлю. Причина пожежі — влучання боєприпасів, їх уламків унаслідок бойових дій. Також обірвано лінію електропередач.

30 серпня 2023 року у селі Гасичівка Чернігівського району (Городнянська ТГ) по  провулку Магістральному сталася пожежа неексплуатованого житлового будинку. Внаслідок пожежі вогнем знищено будинок та суху траву. Причина пожежі — влучання боєприпасів та їхніх уламків внаслідок бойових дій.  

1 вересня 2023 року  внаслідок обстрілу зс рф знищено житловий будинок у с. Хрінівка Корюківського р-ну.

9 вересня 2023 року вранці ворожі війська із застосуванням артилерійського озброєння здійснили обстріл села Костобобрів Семенівської ОТГ. Пошкоджено господарські будівлі.

9 вересня 2023 року внаслідок обстрілу з АГС сталося близько 30 вибухів у напрямку села Клюси. Внаслідок обстрілу пошкоджено приватний будинок.

10 вересня 2023 року близько опівночі російські війська влучили Шахедом у багатоквартирний двоповерховий будинок в центрі села Чайкине на Новгород-Сіверщині. Дві квартири цього будинку зруйновані.

Фото: Поліція Чернігівської області

21 вересня 2023 року 16-й год. в с. Грем’яч внаслідок бойових дій сталася пожежа господарської будівлі (3х4 м, стіни дерев’яні, покрівля шиферна). Будівлю знищено вогнем. 

22 вересня 2023 року через обстріли в с. Янжулівка Семенівської ТГвиникла пожежа житлових будинків та ферми.

Наслідки обстрілів в Янжулівці. Фото: Начальник Новгород-Сіверської РВА Сергій Сергієнко

22 вересня 2023 року диверсійно-розвідувальні групи рф проникли на територію Чернігівської області. Зокрема, ворожі ДРГ замінували і підірвали міст через річку Судость у Новгород-Сіверському районі.

23 вересня 2023 року російські військові обстріляли Мощенку та Сеньківку Городнянської громади. Було зареєстровано 133 вибухи з мінометів, ствольної артилерії та АГС. Один будинок був знищений і спалений вщент, іще п’ять осель зазнали руйнувань.

24 вересня 2023 року внаслідок обстрілу с. Мощенка сталося займання приватного будинку. 5 приходів, ймовірно САУ.

3. Інформація про типи подій, які були задокументовані за досліджуваний період

За даними, які вже задокументовані в нашій базі, за досліджуваний період у Чернігівській області трапилися такі події:

ПодіяЕпізодів
Арт. обстріл (бомбардування)2700
Авіаудар258
Ракетний удар49
Касетні засоби ураження 15
Обстріл зі стрілецької зброї108
Ушкодження транспортним засобом26
Вибуховий пристрій93
Катування (тортури), нелюдське поводження56
Незаконне позбавлення волі75
Привласнення майна цивільних осіб110
Напад на склад гуманітарної допомоги, гуманітарний конвой, гуманітарну місію чи коридор5
Використання цивільного населення як щита28
Взяття заручників5
Захоплення цивільної будівлі27
Інше24

 Аналіз зібраної інформації дає підстави стверджувати, що за останній місяць зс рф продовжували активно обстрілювати прикордонні населені пункти Чернігівської області. Ворог веде систематичні щоденні обстріли з артилерії, мінометів, РСЗВ, також зафіксовані ракетні удари – це все неминуче призводить до руйнування цивільної інфраструктури та людських втрат. Зафіксовані спроби проникнення  ворожих ДРГ, що призвели до руйнування цивільної інфраструктури (мосту). 

 Загалом за останній місяць від ворожих обстрілів пошкоджено щонайменше 19 будинків житлового-побутового призначення, 1 буд. лікувально-оздоровчого закладу, 1 об’єкт підприємницької діяльності та комунально-виробничого призначення, знищено 2 автомобілі, 1 із них підірвався на міні (2 людей загинуло, 2 дітей травмовано), ще одна людина отримала поранення внаслідок обстрілу. Ворожі ДРГ зруйнували 1 міст. 

Основне фото: Корюківська РВА

 Збір інформації триває. Якщо ви можете надати додаткову інформацію, будь ласка, напишіть нам на адресу tribunal_for_putin@helsinki.org.ua.

Аналіз підготував Дмитро Науменко координатор громадської приймальні УГСПЛ  в м. Чернігів,  що діє на базі ГО «МАРТ». 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.